• 0266 245 40 01
  • info@balmim.org.tr

100 Yılda 100 Ödül 23 Nisan Resim Yarışması

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI İLK-ORTA ÖĞRETİM OKULLARI ÖĞRENCİLERİ ARASI

RESİM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

23 Nisanın 100.yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde21.’incisini gerçekleştireceğimiz resim yarışmamızıbu yıl Balıkesir Kent Konseyi ile birlikte düzenliyoruz.

YARIŞMANIN AMACI:Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi olarak her yıl farklı bir konuda resim yarışması etkinliği ile mimarlığı çocuklarımızın gündemine getirerek farkındalık oluşturulmasını mimarların, mimarlığın ve tasarımın önemli olduğunu vurgulamaktır. Bir duyarlılık eğitimi olarak görülen sanat eğitiminin, çocuğun duygu dünyasının gelişimine, ifade gücüne katkısı ve sanat eğitimi vurgusunun önemli olduğunun hissettirilmesi; duygu, düşünce ve hayallerinin bir biçimde ifade edilmesini amaçlamaktır.Mimarlar Odası, mimarlığın/mimarın toplumla yeni ilişkiler geliştirmesi yönündeki çabaları içerisinde, çocuklara tarihimizi, kültürümüzü, mimarlığı ve yapılı çevre hakkında duyarlılık kazandırmayı hedeflemek, Mimarlık ve çocuk ve çalışmaları, çocuklara mimarlık hakkında bilgi aktarmanın dışında, onların yaşadıkları çevreye nasıl baktıklarını anlamak ve yapılı çevreyi anlamalarına, doğru algılamalarına yardımcı olmaktır.

Mimarlar Odası, mimarlık vakıfları, çeşitli müzeler ve özel kurumlar tarafından yürütülen ve milli eğitim müfredatı ile yakından ilişkili olan bu çalışmaların amacı, çocuklarda farkındalık yaratmaktır.

YARIŞMANIN KONUSU:“BENİM BAYRAMIM”

23 Nisan 2020, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılışının ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” Sözü ile yeni bir Türk Devleti’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun gerçekleşmesini sağlayan günün “100.Yıldönümü”.’dür.Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak “Ulusal Kurtuluş Savaşı”nı başlatmış, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongresi’nde alınan kararlar ile ''Ulusun egemenliğini yine ulusun sağlayacağını” ortaya koymuştur. Egemenliğin ulusta olduğuna inanmış ve bu inançla "Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir." ilkesini öne sürmüştür. “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”23 Nisan 1920 de, Ankara’da TBMM’nin açılışı ile “Egemenlik” padişahlıktan alınıp millete verildiği ve Milli Mücadele Hareketi’nin kendi devletini kurulduğu tarihi gün olmuştur. Bu tarihte Milli Mücadele, artık bir Halk devletinin ekseni etrafında gelişmeye başlamış ve bu eksen Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline oturmuştur.TBMM kurulduktan 4 yıl sonra yani 1924’de 23 Nisan tarihi bayram ilan edilmiş ve yine bu tarihten 5 yıl sonra da 23 Nisan 1929’da Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır.Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarih olan 23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1979’da ilk olarak 6 ülkenin katılımı ile uluslararası boyuta taşınmıştır.

Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden tek lider Atatürk’tür.Bu bayramı bütün dünyayla paylaşan ilk ve tek ülke ise Türkiye olmuştur.

Atatürk’ün çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocukların yüzlеrindеgülücüklеrin, kalplеrindеsеvgivе umut çiçеklеrinin hiç solmamasını tеmеnniеttiğimiz, bunun için büyük gayrеt sarf еttiğimiz bütün çocuklarımızın vе Türk ulusunun 23 Nisan Ulusal Egеmеnlikvе Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Öndеr Atatürk olmak üzеrе, ilk mеclisin kurucu üyеlеrini, ülkеmizin bağımsızlığı vееgеmеnliği uğrunda canlarını fеdaеdеn bütün şеhitlеrimizi saygı vеminnеtlе anıyor; Anadolu’da yeni bir “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”nin kurulmasının temel taşı olan TBMM’nin açılışının 100. yılında, “23 NİSAN ULUSAL EĞEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMINI” BENİM BAYRAMIM konulu resim yarışmamız ile taçlandırıyoruz.

DEĞERLENDİRME ve ÖDÜLLER:

Yarışmaya katılanlar 4 gruba ayrılarak; 1. Grup İlkokul 1. ve 2. Sınıf Öğrencileri,

  2. Grup İlkokul 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri,

3. Grup Ortaokul 1. ve 2. Sınıf Öğrencileri,

4. Grup Ortaokul 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri olarak değerlendirilecektir.

1.Grup İlkokul1. ve 2. Sınıf Öğrencileri için;

 Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ödülü, Mimarlar Odası 100. Yıl Ödülü ile Balıkesir Kent Konseyi 100.Yıl Ödülü,

2.Grup İlkokul3. ve 4. Sınıf Öğrencileri için;

Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ödülü,  Mimarlar Odası 100.Yıl Ödülü ile Balıkesir Kent Konseyi 100.Yıl Ödülü,

3.GrupOrtaokul 1. ve 2. Sınıf Öğrencileri için;

Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ödülü, Mimarlar Odası 100.Yıl Ödülü ile Balıkesir Kent Konseyi 100.Yıl Ödülü,

 4.GrupOrtaokul 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri için;

Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ödülü, Mimarlar Odası 100.Yıl Ödülü ile Balıkesir Kent Konseyi 100.Yıl Ödülü, olmak üzere her gruba 5’er adet ödül verilecektir.

· Ayrıca yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür belgesi verilecektir.

·  Ödüller Balıkesir Kent Konseyi ile birlikte Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi tarafından temin edilecek olup; 30 Nisan 2020 tarihinde duyurulacaktır.

 

YARIŞMA TAKVİMİ                  :

 

Yarışma Duyuru Tarihi

:

23Nisan 2020 Perşembe  

Son Katılım Tarihi

:

03 Haziran 2020 Çarşamba

Sonuç Bildirimi

:

www.balmim.org.tr web sayfasında duyurulacaktır.

Ödül Töreni ve Sergi

:

www.balmim.org.tr web sayfasında duyurulacaktır.

Soru – Cevap Tarihi

:

30 Nisan 2020 Perşembe günü saat:17.00’e kadar info@balmim.org.tr

e-posta adresine gönderilen sorular kabul edilecektir.

 

 

 

*Eserlerin sergi açılışı ile ödül töreni tarihi ve yeri İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi ve Balıkesir Kent Konseyi tarafından ayrıca duyurulacaktır.

 

YARIŞMA KOŞULLARI:

1-Yarışma serbest şekilde23 Nisan 2020-03 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

2-Yarışmaya katılan resimlerin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve üretilmemiş olması gerekir.

3-Sergilemede derece alanlar ile katılan tüm eserler sergilenecektir.

4-Resimler iade edilmeyecektir. Eser sahibi yarışmaya katılarak telif hakkını Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi ile Balıkesir Kent Konseyine devrettiğini kabul ve beyan etmiştir.

5-Yarışma düzenleme kurulu (Balıkesir Kent Konseyi Başkanlığı ve Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanlığı)pandemi nedeni ile gerekli gördüğü takdirde yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir.

6-Yarışma ile ilgili tüm konular irtibat ve numaraları http://www.balmim.org.tr/web sayfasından takip edilebilir.

KATILIMKOŞULLARI :

1-Balıkesirİlinin 20 İlçesinde (Altıeylül – Ayvalık – Balya - Bandırma – Bigadiç - Burhaniye – Dursunbey - Edremit – Erdek –Gömeç – Gönen – Havran – İvrindi - Karesi –Kepsut–Manyas– Marmara – Savaştepe -Sındırgı – Susurluk)bulunanİlk/Ortaokulların tüm öğrencileri yarışmaya katılabilir.

2-Yarışmaya her katılımcı (1) adet (resim) ile katılabilir.

3-Resim kâğıtları35 cm X 50 cm boyutlarındanbüyükkullanılmayacaktır.

4-Resimde kullanılacak teknik (bilgisayar çizimi olmamak şartı ile); kalem tipi (pastel boya, keçeli, sulu boya, guaj boya v.b.), renk ve benzeri özellikler tamamıyla katılımcının seçimine bırakılmıştır.

5-Bilgisayar çizimi resimler değerlendirmeye alınmayacaktır.

6-Resimlerpaspartusuz ve çerçevesiz olacaktır.

7-Resmin yapıldığı, resim kağıdının ön yüzünde hiçbir yazı ve ibare olmayacaktır.

8-Üzerinde herhangi bir işaret bulunan resimler değerlendirilmeyecektir.

9-Resmin yapıldığı resim kağıdının resim olmayan arka yüzüne katılımcı bilgilerinin (ÖĞRENCİNİN *ADI VE SOYADI  *DOĞUM TARİHİ  * OKULU *SINIFI *EV ADRESİ *VELİSİNİN ADI SOYADI –TELEFONU-E-POSTA) yazılması şarttır.(ek:1)

10-Yukarıdaki maddede belirtilen katılımcı bilgileri olmayan resimler değerlendirmeye alınmayacaktır.

11-Katılımcı, eserini/resmini hiçbir yerde yayınlamadan / paylaşmadan kendiOkul Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

12-Eserini/resmini teslim etmekte sorun yaşayan katılımcılar,Mimarlar Odası Balıkesir Şubesinin e-posta adresi olan info@balmim.org.tr iletişime geçeceklerdir.

13-Yarışmaya katılan tüm öğrenciler şartları ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaktır.

SEÇİCİKURUL        :

1-Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Lisesi, İlk/ Orta Okullar Resim Öğretmenleri ile Mimarlar Odası Üyelerinden oluşacaktır.

2-Seçici Kurul Üyeleri 11 kişiden oluşacaktır.11 kişilik seçici kurulun en az 4 üyesi Mimarlar Odası Üyesi olacaktır.

3-Seçici Kurul Üyeleri 30 Nisan 2020 tarihinde duyurulacaktır.

4-Seçici kurul resimleri öncelikle numaralandırılacak sonra kurul üyeleri tarafından puanlama sistemi ile oylanacak olup; resmin özgünlüğü, sanatsal düzenleme ilkeleri ve elemanlarının kullanımı ileyaratıcılık konunun mesajına dikkat ederek katılan eserleri değerlendirecektir.

YARIŞMA SEKRETERYASI-İLETİŞİM

Nuray TURGUT

Tel: 0266 245 40 01 – 0535 400 73 77

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi

Dumlupınar Mahallesi Tabuk Sokak no:14 Karesi / Balıkesir

E-Posta:info@balmim.org.tr

 

 

 

Ek:1

 

KATILIMCI ETİKET ÖRNEĞİ*

 

Öğrencinin Adı Soyadı

 

 

Doğum Tarihi

 

 

Okul Adı- Adresi ve Telefonu

 

 

 

Sınıfı – Numarası

 

 

 

Veli Adı Soyadı –Adresi ve Telefonu

 

 

 

 

*Resim kağıdınızın arka yüzüne yazılacak etiket örneğiniz.

Dosyaya ulaşmak için tıklayınız.
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Balıkesir Mimarlar Odası